Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz OJALAB – laboratorium ofert pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w marcu ponownie nieznacznie wzrósł.
Był to trzeci z rzędu, ale podobnie do poprzednich bardzo niewielki, wzrost Barometru. Do tak ostrożnych zmian na rynku wakatów przyczynia się słaba koniunktura gospodarcza oraz niepewna sytuacja międzynarodowa. W wielu obserwowanych kategoriach ofert pracodawcy wciąż ograniczają rekrutację nowych pracowników. Najlepsza sytuacja nieprzerwanie panuje w grupie zawodów fizycznych, gdzie na tle malejącej liczby bezrobotnych, liczba wakatów sukcesywnie wzrasta. Co więcej od 2020 r. zapotrzebowanie na tego typu pracowników wzrasta jeszcze szybciej, przy jednoczesnym spowolnieniu lub wyhamowaniu tendencji wzrostowej w pozostałych szerokich grupach ofert pracy. Wyhamowanie to jest najbardziej widoczne w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych, a następnie w naukach społecznych lub prawnych. W tej pierwszej grupie zawodowej od początku roku obserwujemy ożywienie, które daje nadzieję na odwrócenie negatywnej tendencji. W tej drugiej grupie liczba wakatów pozostaje bez istotnych zmian od roku. W usługach notujemy stosunkowo powolny wzrost liczby ofert pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w lutym nie uległa zmianie i pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1%, na którym utrzymuje się od czterech miesięcy.
W samym marcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w większości województw. Nieco więcej nowych ogłoszeń o pracy przybyło w województwach o wysokiej stopie bezrobocia. Relatywnie największy wzrost w skali miesiąca wystąpił w woj. podkarpackim, opolskim oraz małopolskim. Spadek w stosunku do ubiegłego miesiąca obserwujemy w czterech województwach: lubuskim, śląskim, pomorskim oraz podlaskim.
W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w marcu notujemy więcej kategorii ofert pracy w których wakatów przybyło, niż ubyło. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy pojawiło się dla grafików, finansistów oraz specjalistów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi (HR), obsłudze klienta oraz call center. Mimo tych pojedynczych wzrostów od dwóch lat trwalsze spadki obserwujemy dla HRowców i finansistów. Na wyróżnienie zasługuje kategoria ofert związanych z pracą w centrum telefonicznym, dla której po niemal rocznym okresie bez istotnych zmian liczba wakatów wzrasta trzeci miesiąc z rzędu. Trwalsze wzrosty notujemy w kategorii obsługi klienta. Spadek liczby ogłoszeń zatrudnienia wystąpił w nieruchomościach, działach zaopatrzenia oraz dla prawników. W nieruchomościach po udanej pierwszej połowie ub. r., liczba wakatów zaczęła maleć i ustawicznie kurczy się od siedmiu miesięcy. Liczba ofert pracy dla prawników, z wyjątkiem lutego, powoli maleje od lipca ub. r. Do sześciu miesięcy wydłużyła się seria spadków dla pracowników działów zaopatrzenia przedsiębiorstw.
Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w marcu wzrost wystąpił w większości kategorii. Relatywnie najwięcej ofert pracy przybyło dla pracowników BHP, ochrony środowiska i dla programistów. Dla pracowników ochrony środowiska wakatów przybywa trzeci miesiąc z rzędu. W ostatnich trzech latach liczba wakatów w tej kategorii oscylowała na zbliżonym, wysokim na tle lat poprzednich poziomie. Piąty miesiąc z rzędu przybywa wakatów dla programistów, choć ostatni wzrost był najmniejszy. W innym zawodzie informatycznym – administrowaniu systemów IT po czterech miesiącach wzrostów wakatów nie przybyło. W obydwu zawodach notujemy nieśmiałe ożywienie, choć wakatów na tle poprzednich lat, zwłaszcza dla programistów, ogłasza się mało. Obaw odnośnie szybkiego powrotu aktywności rekrutacyjnej do poziomu sprzed okresu dekoniunktury przysparzają dane napływające z urzędów pracy na temat rosnącej liczby zarejestrowanych bezrobotnych w zawodach informatycznych. Rosnące bezrobocie w zawodach umożliwiających wykonywanie czynności zawodowych zdalnie, w tym poza granicami państwa wraz ze spadkiem ukazujących się w Internecie ogłoszeń zatrudnienia może świadczyć o poważniejszych zakłóceniach w sektorze IT. Liczba ogłaszanych ofert pracy z zakresu R&D oraz handlu internetowego pozostaje bez istotnych zmian.
W zawodach usługowych w marcu relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło dla pracowników branży turystycznej. Był to pierwszy wzrost po czterech miesiącach stosunkowo głębokich spadków. Mimo ostatniej korekty z perspektywy historycznej wakatów dla tego typu pracowników wciąż ukazuje się dużo. Wzrost wystąpił również w branży medialnej, w której od lat notujemy ustawiczne kurczenie się liczby ogłoszeń zatrudnienia. Największy spadek w skali miesiąca wystąpił w logistyce, w której od ponad dwóch lat notujemy negatywną tendencję. W pokrewnych zawodach związanym ze świadczeniem usług spedycyjnych sytuacja na rynku wakatów wygląda nieco lepiej. W skali ostatniego miesiąca spadła liczba ogłoszeń zatrudnienia skierowanych do nauczycieli, jednak z perspektywy historycznej pozostaje ona na stosunkowo wysokim poziomie.