Poważny sygnał spowolnienia
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w sierpniu 2024 roku spadł aż o 1,8 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego i znajduje się na poziomie o ponad 2,3 punktu niższym niż na początku roku.
Indeks pomocniczy wskaźnika mierzący siłę rozprzestrzeniania się negatywnych tendencji w gospodarce sięgnął blisko 70%. Wcześniejsze sygnały o ewentualnym nadejściu ożywienia okazały się krótkotrwałe a wewnętrznym problemom polskiej gospodarki towarzyszy słaba koniunktura i niepewność w większości rozwiniętych krajach świata.
Spośród ośmiu składowych WWK jedynie jedna uległa niewielkiej poprawie, pozostałe zaś pogorszyły się.
Od początku roku zmniejsza się tempo napływu nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to w równym stopniu zamówień kierowanych na eksport, jak i kierowanych na rynek krajowy. Obecnie przewaga odsetka firm odczuwających spadek zamówień nad odsetkiem firm odczuwających zwiększony ich napływ sięga 14 punktów procentowych. Najsilniejsze pogorszenie w tym miesiącu dotyczyło przemysłu samochodowego i przedsiębiorstw produkujących pozostałe pojazdy. O ile produkcja i sprzedaż samochodów osobowych, a w szczególności elektrycznych rozwija się dynamicznie, to produkcja samochodów dostawczych skurczyła się w ciągu ostatniego roku o ponad 30%. Od blisko roku pogarsza się również tempo napływu zamówień w pozostałych gałęziach sektora przedsiębiorstw produkujących trwałe dobra konsumpcyjne, co w największym stopniu dotyczy przemysłu odzieżowego i tekstylnego.
Pogarsza się również sytuacja finansowa firm, co jest konsekwencją zmniejszonej sprzedaży przy jednoczesnym znaczącym wzroście kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W badaniach koniunktury GUS menadżerowie firm sygnalizują to już od początku roku, zaś rentowność w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych pogarsza się od dwóch lat. Gorsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie przekłada się na razie na narastanie zaległości płatniczych pomiędzy kontrahentami.
Wydajność pracy w sektorze produkcyjnym od początku tego roku ulegała stopniowemu obniżaniu, zaś w lipcu w stosunku do czerwca 24. nastąpił jej spadek o ponad 6%.
Podstawowy indeks giełdowy WIG usiłuje odrobić straty w lipca br., jednak na razie brak jest impulsów do poważniejszych wzrostów. Realne wartości podstawowego tego indeksu straciły w stosunku do swego ostatniego szczytu z kwietnia br. ponad 7%.