Koszty rosną umiarkowanie lecz przychody topnieją gwałtownie
Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej do ponoszonych na tę działalność kosztów w październiku 2024 roku ponownie spadł o 0,4 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca.
To już trzeci miesiąc spadków, podczas których wskaźnik stracił około 1,5 punktu. W dużym stopniu wynika to z niższej aktywności gospodarki, co generuje niższe przychody firm, podczas gdy koszty prowadzenia działalności systematycznie rosną.
O ile w całym 2023 roku z gospodarki płynęły pozytywne sygnały wskazujące na jej ożywienie, o tyle wraz z początkiem tego roku pojawia się coraz więcej negatywnych sygnałów.
Pogłębiła się negatywna wartość różnicy pomiędzy rentownościami papierów dłużnych o długim okresie zapadalności a papierami krótkookresowymi. Zmniejszone przychody z podstawowej działalności negatywnie wpływają na sytuację finansową przedsiębiorstw, co powoduje wzrost zainteresowania kredytem obrotowym na podtrzymanie bieżącej działalności.
Kredyt na cele inwestycyjne staje się dla firm coraz trudniej dostępny, pomimo stopniowego spadku całkowitego oprocentowania nowo zaciąganych kredytów. To również konsekwencja spadku przychodów, w tym również zysku. Zjawisko to odzwierciedla relacja tempa zmian przychodów firm do tempa zmiany oprocentowania kredytów na cele inwestycyjne.
O ile relacja zmian w przychodach firm do zmian w kosztach związanych z zatrudnieniem pogarszała się ostatnio nico wolniej niż na początku roku, o tyle problemem stały się koszty utrzymywania zapasów w magazynach. Są one obecnie zbyt wysokie wobec słabnącego popytu i generują nadmierne koszty, pomimo że firmy zmniejszają zapasy wyrobów gotowych od kilku miesięcy.